Voltage 织田真子 and Power Supplies » 织田真子 (Buck) Voltage 织田真子 » D24V3Fx 织田真子 Voltage 织田真子 »
Pololu 12V, 300mA 织田真子 Voltage Regulator D24V3F12
| Output voltage | Typical max output current1 | Input voltage range2 |
|---|---|---|
| 12 V | 300 mA | 14.5 V – 42 V |
Note 1: Actual achievable continuous output current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation.
Note 2: Minimum input voltage is subject to dropout voltage considerations; see the dropout voltage section of product pages for more information.
Alternatives available with variations in these parameter(s): output voltage maximum output current Select variant…
| Description | Specs | Pictures | On the blog (0) | 变形金刚4 (0) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.4″ × 0.5″ × 0.1″1 |
|---|---|
| Weight: | 0.5 g1 |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 14 V2 |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 42 V |
| Maximum output current: | 300 mA |
| Output voltage: | 12 V |
| Reverse voltage protection?: | N |
| Maximum quiescent current: | 2 mA3 |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg04b |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J7034 |


























