Voltage 粗了大了整进去好爽视频 and Power Supplies » Step-Up/粗了大了整进去好爽视频 Voltage 粗了大了整进去好爽视频 » S7V8x Step-Up/粗了大了整进去好爽视频 Voltage 粗了大了整进去好爽视频 »
Pololu Adjustable Step-Up/粗了大了整进去好爽视频 Voltage Regulator S7V8A
The S7V8A switching step-up/粗了大了整进去好爽视频 regulator efficiently produces an adjustable output between 2.5 V to 8 V from input voltages between 2.7 V and 11.8 V. Its ability to convert both higher and lower input voltages makes it useful for applications where the power supply voltage can vary greatly, as with batteries that start above but discharge below the regulated voltage. The compact (0.45″ × 0.65″) module has a typical efficiency of over 90% and can deliver 500 mA to 1 A across most combinations of input and output voltages.
Compare all products in S7V8x Step-Up/粗了大了整进去好爽视频 Voltage 粗了大了整进去好爽视频.
| Description | Pictures (10) | FAQs (0) | On the blog (2) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.45″ × 0.65″ × 0.1″1 |
|---|---|
| Weight: | 0.6 g1 |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 2.7 V |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 11.8 V |
| Maximum output current: | 1 A2 |
| Minimum output voltage: | 2.5 V |
| Maximum output voltage: | 8 V |
| Reverse voltage protection?: | N |
| Maximum quiescent current: | 0.3 mA3 |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg09b |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J7031 |





















