电影网免费观看高清完整版在线 » Terminal Blocks » 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks »
Screw Terminal Block: 2-Pin, 0.1″ Pitch, Side Entry (4-Pack)
These side-entry screw terminal blocks have a pitch of 0.1″ (2.54 mm), and can be used as alternatives to standard 0.1″ male or female headers on many PCBs and 电影网免费观看高清完整版在线 boards. Each block has two terminals for the stripped ends of 26 – 18 AWG wires. They are rated for 150 V, 6 A and ship in packs of four.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
Compare all products in 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks.
| Description | Pictures (10) | Resources (1) | FAQs (0) | On the blog (1) | 大地第二资源在线观看免费播放片 (24) |
|---|
Dimensions
| Pins: | 2 |
|---|---|
| Spacing: | 0.1 in |
General specifications
| Wire gauge: | 26-18 AWG |
|---|---|
| Current rating: | 6 A |
| Voltage rating: | 150 V |
| Contact resistance: | 20 mΩ |
| Wire strip length: | 4.5 mm |
| Terminal type: | screw |
| Orientation: | side entry |





















