西西大胆人胆全棵艺术照 » Terminal Blocks » 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks »
Screw Terminal Block: 3-Pin, 0.1″ Pitch, Side Entry (3-Pack)
These side-entry screw terminal blocks have a pitch of 0.1″ (2.54 mm), and can be used as alternatives to standard 0.1″ male or female headers on many PCBs and 西西大胆人胆全棵艺术照 boards. Each block has three terminals for the stripped ends of 26 – 18 AWG wires. They are rated for 150 V, 6 A and ship in packs of three.
Alternatives available with variations in these parameter(s): pins Select variant…
Compare all products in 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks.
| Description | Specs (9) | Pictures (10) | Resources (1) | FAQs (0) | 20岁大学生免费观看电视剧 (24) |
|---|
Dimensions
| Pins: | 3 |
|---|---|
| Spacing: | 0.1 in |
General specifications
| Wire gauge: | 26-18 AWG |
|---|---|
| Current rating: | 6 A |
| Voltage rating: | 150 V |
| Contact resistance: | 20 mΩ |
| Wire strip length: | 4.5 mm |
| Terminal type: | screw |
| Orientation: | side entry |





















