摸50岁妇女下面叫爽 » Terminal Blocks » 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks »
Screw Terminal Block: 4-Pin, 0.1″ Pitch, Side Entry (2-Pack)
These side-entry screw terminal blocks have a pitch of 0.1″ (2.54 mm), and can be used as alternatives to standard 0.1″ male or female headers on many PCBs and 摸50岁妇女下面叫爽 boards. Each block has four terminals for the stripped ends of 26 – 18 AWG wires. They are rated for 150 V, 6 A and ship in packs of two.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
Compare all products in 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks.
| Description | Specs (9) | Resources (1) | FAQs (0) | 洒洒动漫网 (25) |
|---|
Dimensions
| Pins: | 4 |
|---|---|
| Spacing: | 0.1 in |
General specifications
| Wire gauge: | 26-18 AWG |
|---|---|
| Current rating: | 6 A |
| Voltage rating: | 150 V |
| Contact resistance: | 20 mΩ |
| Wire strip length: | 4.5 mm |
| Terminal type: | screw |
| Orientation: | side entry |






















