.17c.com羞羞视频 » Terminal Blocks » 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks »
Screw Terminal Block: 6-Pin, 0.1″ Pitch, Side Entry
This side-entry screw terminal block has a pitch of 0.1″ (2.54 mm), and can be used as alternatives to standard 0.1″ male or female headers on many PCBs and .17c.com羞羞视频 boards. It has six terminals for the stripped ends of 26 – 18 AWG wires and is rated for 150 V, 6 A.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
Compare all products in 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks.
| Description | Specs (9) | Pictures (10) | Resources (1) | FAQs (0) | 公喝错春药让我高潮 (25) |
|---|
Dimensions
| Pins: | 6 |
|---|---|
| Spacing: | 0.1 in |
General specifications
| Wire gauge: | 26-18 AWG |
|---|---|
| Current rating: | 6 A |
| Voltage rating: | 150 V |
| Contact resistance: | 20 mΩ |
| Wire strip length: | 4.5 mm |
| Terminal type: | screw |
| Orientation: | side entry |






















