迅播电影网 » Terminal Blocks » 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks »
Screw Terminal Block: 7-Pin, 0.1″ Pitch, Side Entry
This side-entry screw terminal block has a pitch of 0.1″ (2.54 mm), and can be used as alternatives to standard 0.1″ male or female headers on many PCBs and 迅播电影网 boards. It has seven terminals for the stripped ends of 26 – 18 AWG wires and is rated for 150 V, 6 A.
Alternatives available with variations in these parameter(s): pins Select variant…
Compare all products in 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks.
| Description | Specs (9) | Pictures | Resources (1) | FAQs (0) | On the blog (1) | 迅播电影 (25) |
|---|
Dimensions
| Pins: | 7 |
|---|---|
| Spacing: | 0.1 in |
General specifications
| Wire gauge: | 26-18 AWG |
|---|---|
| Current rating: | 6 A |
| Voltage rating: | 150 V |
| Contact resistance: | 20 mΩ |
| Wire strip length: | 4.5 mm |
| Terminal type: | screw |
| Orientation: | side entry |






















