老太太在小树林里卖镖的视频 » Terminal Blocks » 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks »
Screw Terminal Block: 8-Pin, 0.1″ Pitch, Side Entry
This side-entry screw terminal block has a pitch of 0.1″ (2.54 mm), and can be used as alternatives to standard 0.1″ male or female headers on many PCBs and 老太太在小树林里卖镖的视频 boards. It has eight terminals for the stripped ends of 26 – 18 AWG wires and is rated for 150 V, 6 A.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
Compare all products in 0.1″ (2.54 mm) Screw Terminal Blocks.
| Description | Specs (9) | Pictures (10) | Resources (1) | FAQs (0) | On the blog (1) | 被按摩的人妻中文字幕 (24) |
|---|
Dimensions
| Pins: | 8 |
|---|---|
| Spacing: | 0.1 in |
General specifications
| Wire gauge: | 26-18 AWG |
|---|---|
| Current rating: | 6 A |
| Voltage rating: | 150 V |
| Contact resistance: | 20 mΩ |
| Wire strip length: | 4.5 mm |
| Terminal type: | screw |
| Orientation: | side entry |






















