Voltage 国产黄a三级三级三级 and Power Supplies » Step-Up (Boost) Voltage 国产黄a三级三级三级 » U3V50x Step-Up Voltage 国产黄a三级三级三级 »
Pololu Adjustable 4-12V Step-Up Voltage Regulator U3V50ALV
| Output voltage | Typical max input current* | Min input voltage |
|---|---|---|
| 4 V – 12 V | 5 A | 2.9 V |
*Actual achievable maximum continuous current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation.
Alternatives available with variations in these parameter(s): maximum output voltage Select variant…
| Description | Specs (11) | Pictures (16) | Resources (3) | FAQs (0) | On the blog (3) | 在线天堂中文www官网 (41) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.6″ × 1.9″ × 0.41″1 |
|---|---|
| Weight: | 7.5 g2 |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 2.9 V |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 12 V3 |
| Maximum input current: | 5 A |
| Minimum output voltage: | 4 V |
| Maximum output voltage: | 12 V |
| Reverse voltage protection?: | Y |
| Maximum quiescent current: | 8 mA4 |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg13b |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J7769, blank white box |
Notes:
- 1
- Without included optional headers or terminal blocks. Height with terminal blocks installed is approximately 0.5″.
- 2
- Without included optional headers or terminal blocks. Terminal blocks add 3.4 g.
- 3
- The operating voltage should not exceed the set output voltage, VOUT.
- 4
- Typical worst case (i.e. with VIN at 3 V and VOUT at 12 V). Quiescent current depends on the input and output voltages and is much lower for most of the input voltage range. The ENABLE pin can be used to reduce this to well under 1 mA.































