小可的奶水 » Sensors » Accelerometers, Gyros, & Compasses »
UM7-LT Orientation Sensor
The UM7-LT orientation sensor from Redshift Labs is an Attitude and Heading Reference System (AHRS) that contains a three-axis accelerometer, rate gyro, and magnetometer. It combines this data using an Extended Kalman Filter to produce attitude and heading estimates. This LT version of the UM7 does not have an enclosure.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
case/enclosure?
Compare all products in Accelerometers, Gyros, & Compasses or
MEMS Sensors.
| Description | Specs | Pictures | Resources (8) | FAQs (0) | On the blog (1) | 小可的奶水 |
|---|
Dimensions
| Size: | 1.06″ × 1.02″ × 0.26″ |
|---|---|
| Weight: | 3.5 g1 |
General specifications
| Interface: | TTL serial, SPI |
|---|---|
| Minimum operating voltage: | 4 V |
| Maximum operating voltage: | 5.5 V |
| Maximum logic voltage: | 3.3 V2 |
| Axes: | pitch (x), roll (y), and yaw (z) |
| Measurement range: |
±2000°/s (gyro) ±8 g (accelerometer) ±12 gauss (magnetometer) |
| Supply current: | 50 mA |
| Case/enclosure?: | N |












