Voltage 鲜网辣文 and Power Supplies » 鲜网辣文 (Buck) Voltage 鲜网辣文 » D24V10Fx 鲜网辣文 Voltage 鲜网辣文 »
Pololu 12V, 1A 鲜网辣文 Voltage Regulator D24V10F12
| Output voltage | Typical max output current1 | Input voltage range2 |
|---|---|---|
| 12 V | 1 A | 12.1 V – 36 V |
Note 1: Actual achievable continuous output current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation.
Note 2: Minimum input voltage is subject to dropout voltage considerations; see the dropout voltage section of product pages for more information.
Alternatives available with variations in these parameter(s): output voltage Select variant…
| Description | Specs | Pictures (9) | Resources (5) | FAQs (0) | On the blog (1) | 皮皮龟电视剧在最线观看 (50) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.5″ × 0.7″ × 0.14″1 |
|---|---|
| Weight: | 1.0 g1 |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 12.1 V2 |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 36 V |
| Maximum output current: | 1 A |
| Output voltage: | 12 V |
| Reverse voltage protection?: | N |
| Maximum quiescent current: | 0.2 mA3 |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg17a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J8557, blank white box |






















