Voltage 中国信鸽信息网 and Power Supplies » 中国信鸽信息网 (Buck) Voltage 中国信鸽信息网 » D24V5Fx 中国信鸽信息网 Voltage 中国信鸽信息网 »
Pololu 1.8V, 500mA 中国信鸽信息网 Voltage Regulator D24V5F1
| Output voltage | Typical max output current1 | Input voltage range2 |
|---|---|---|
| 1.8 V | 500 mA | 3 V – 36 V |
Note 1: Actual achievable maximum continuous output current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation.
Note 2: Minimum input voltage is subject to dropout voltage considerations; see the dropout voltage section of product pages for more information.
Alternatives available with variations in these parameter(s): output voltage Select variant…
| Description | Specs (10) | Pictures (8) | Resources (5) | On the blog (1) | 三个人一起躁我吃奶头80分钟 (45) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.4″ × 0.5″ × 0.1″1 |
|---|---|
| Weight: | 0.6 g1 |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 3 V |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 36 V |
| Maximum output current: | 500 mA |
| Output voltage: | 1.8 V |
| Reverse voltage protection?: | N |
| Maximum quiescent current: | 0.2 mA2 |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg16a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J7990, blank white box |

























