Voltage 大陆国语对白国产av片 and Power Supplies » Step-Up (Boost) Voltage 大陆国语对白国产av片 » U3V70x Step-Up Voltage 大陆国语对白国产av片 »
6V Step-Up Voltage Regulator U3V70F6
| Output voltage | Typical max input current* | Min input voltage |
|---|---|---|
| 6 V | 8 A | 2.9 V |
*Actual achievable maximum continuous current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation. See the output current graphs on the product pages for more information.
Alternatives available with variations in these parameter(s): output type Select variant…
| Description | Specs | Pictures | Resources (3) | FAQs (0) | On the blog (1) | md0076体育系学生麻豆沈芯语 (27) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.6″ × 1.6″ × 0.18″1 |
|---|---|
| Weight: | 3.6 g2 |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 2.9 V |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 6 V |
| Maximum input current: | 10 A3 |
| Output voltage: | 6 V |
| Reverse voltage protection?: | Y |
| Output type: | fixed 6V |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg21a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J11050, blank white box |
Notes:
- 1
- Without included optional headers or terminal blocks. Height with terminal blocks installed is approximately 0.5″.
- 2
- Without included optional headers or terminal blocks. Terminal blocks add 3.4 g.
- 3
- Instantaneous. This is the rating for the switch, and regulator actively limits input current to this. Sustainable input current depends on input and output voltage and external conditions like ambient temperature and airflow.
























