Voltage 巴巴电影 and Power Supplies » Step-Up (Boost) Voltage 巴巴电影 » U3V70x Step-Up Voltage 巴巴电影 »
7.5V Step-Up Voltage Regulator U3V70F7
| Output voltage | Typical max input current* | Min input voltage |
|---|---|---|
| 7.5 V | 8 A | 2.9 V |
*Actual achievable maximum continuous current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation. See the output current graphs on the product pages for more information.
Alternatives available with variations in these parameter(s): output type Select variant…
| Description | Specs (10) | Pictures (15) | Resources (3) | On the blog | 孕妇人体艺术 |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.6″ × 1.6″ × 0.18″1 |
|---|---|
| Weight: | 3.6 g2 |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 2.9 V |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 7.5 V |
| Maximum input current: | 10 A3 |
| Output voltage: | 7.5 V |
| Reverse voltage protection?: | Y |
| Output type: | fixed 7.5V |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg21a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J11050, blank white box |
Notes:
- 1
- Without included optional headers or terminal blocks. Height with terminal blocks installed is approximately 0.5″.
- 2
- Without included optional headers or terminal blocks. Terminal blocks add 3.4 g.
- 3
- Instantaneous. This is the rating for the switch, and regulator actively limits input current to this. Sustainable input current depends on input and output voltage and external conditions like ambient temperature and airflow.























