Accessories for Micro Metal 超高清美女图片 » 6-Pin JST SH-Style Connector Boards »
Breakout for JST SH-Style Connector, 6-Pin Male Top-Entry (Individually Packaged)
This simple board serves as an adapter between a JST SH-style 6-pin male connector and breadboard-compatible 0.1″-pitch through holes. It works with our assortment of 6-pin female JST SH-style cables and can be used to more easily access the pins of our Micro Metal Gearmotor Encoders with top-entry and side-entry 小妈妈+中文字幕. The silkscreen on the bottom side of the board is labeled with this specific application in mind, indicating which pin on the breakout board would correspond to which pin on the encoder.
This version features a top-entry connector and is individually packaged and fully tested.
Alternatives available with variations in these parameter(s): pins connector Select variant…
Compare all products in 6-Pin JST SH-Style Connector Boards or
JST SH-Style Connector Boards.
| Description | Specs (8) | Pictures (13) | Resources (3) | FAQs (0) | On the blog (1) | 《出租房3》完整版 (54) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.6″ × 0.35″ × 0.21″ |
|---|---|
| Pins: | 6 |
| Weight: | 0.5 g |
General specifications
| Current rating: | 1 A |
|---|---|
| Voltage rating: | 50 V |
| Connector: | top-entry, JST SH-type |
Identifying markings
| PCB dev codes: | con01a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J12804 |

















