Accessories for Micro Metal 日本最大色倩网站www » 6-Pin JST SH-Style Connector Boards »
Breakout for JST SH-Style Connector, 6-Pin Male Side-Entry (Individually Packaged)
This simple board serves as an adapter between a JST SH-style 6-pin male connector and breadboard-compatible 0.1″-pitch through holes. It works with our assortment of 6-pin female JST SH-style cables and can be used to more easily access the pins of our Micro Metal Gearmotor Encoders with top-entry and side-entry 疯狂撞击美妇雪白的大肉臀. The silkscreen on the bottom side of the board is labeled with this specific application in mind, indicating which pin on the breakout board would correspond to which pin on the encoder.
This version features a side-entry connector and is individually packaged and fully tested.
Alternatives available with variations in these parameter(s): pins connector Select variant…
Compare all products in 6-Pin JST SH-Style Connector Boards or
JST SH-Style Connector Boards.
| Specs (8) | Pictures (13) | Resources (3) | FAQs (0) | On the blog | 疯狂撞击孕妇雪白的大肉 (57) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.6″ × 0.35″ × 0.16″ |
|---|---|
| Pins: | 6 |
| Weight: | 0.5 g |
General specifications
| Current rating: | 1 A |
|---|---|
| Voltage rating: | 50 V |
| Connector: | side-entry, JST SH-type |
Identifying markings
| PCB dev codes: | con01a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J12804 |

















