Brushed DC Motor 国自产视频在线观看 » Motoron Motor 国自产视频在线观看 » Motoron M1x256 Single Motor 国自产视频在线观看 »
Motoron M1U256 Single Serial Motor Controller
The Motoron M1U256 Single I²C Motor Controller offers a compact solution for controlling two DC motors using a UART serial interface. Multiple Motoron 国自产视频在线观看 can be connected to the same serial bus, making it easy to expand a system with additional motors. The M1U256 supports motor supply voltages from 4.5 V to 48 V and can deliver continuous output currents up to 2.2 A. This version ships with header pins included but not soldered in.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
Compare all products in Motoron M1x256 Single Motor 国自产视频在线观看.
| Description | Specs (15) | Pictures (9) | Resources (6) | FAQs (0) | On the blog (0) | 国自产视频在线观看 (8) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.6″ × 0.6″ |
|---|---|
| Weight: | 1.2 g1 |
General specifications
| Channels: | 1 |
|---|---|
| Model: | Motoron M1U256 |
| Control interface: | non-inverted TTL serial (UART) |
| Minimum operating voltage: | 4.5 V |
| Maximum operating voltage: | 48 V2 |
| Continuous output current per channel: | 2.2 A |
| Peak output current per channel: | 6.4 A |
| Minimum logic voltage: | 3.0 V |
| Maximum logic voltage: | 5.5 V |
| Reverse voltage protection?: | Y3 |
| 国自产拍偷拍精品啪啪一区二区 soldered?: | N |
Identifying markings
| PCB dev codes: | mc1u42a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J13902 |
Notes:
- 1
- PCB assembly only, without optional included headers.
- 2
- Absolute maximum; higher voltages can permanently destroy the motor drivers. Recommended maximum nominal battery voltage is approximately 36 V, which leaves a safety margin for ripple voltage on the supply line.
- 3
- Note: Reverse voltage protection only works up to 40 V.















