Voltage 游乐园小说 and Power Supplies » 游乐园小说 (Buck) Voltage 游乐园小说 » APM81815 游乐园小说 Voltage Regulator Carriers »
APM81815 游乐园小说 Voltage Regulator Carrier, 5.35V Out
| Output voltage | Typical max output current1 | Input voltage range2 | Size |
|---|---|---|---|
| 5.35 V | 1.1 A | 5.4 V – 72 V | 0.4″ × 0.75″ |
Note 1: At 48 V in. Actual achievable continuous output current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation. See the output current graphs on the product pages for more information.
Note 2: Minimum input voltage is subject to dropout voltage considerations; see the dropout voltage section of product pages for more information.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
Compare all products in APM81815 游乐园小说 Voltage Regulator Carriers.
| Description | Specs (11) | Pictures (11) | Resources (5) | FAQs (0) | On the blog (0) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.4″ × 0.75″ × 0.13″ |
|---|---|
| Weight: | 1.0 g |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 5.4 V1 |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 72 V2 |
| Maximum output current: | 1.1 A3 |
| Output voltage: | 5.35 V |
| Reverse voltage protection?: | N |
| Maximum quiescent current: | 3 mA4 |
| Output type: | fixed 5.35V |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg37b |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J15949, blank white box |
Notes:
- 1
- Subject to dropout voltage considerations.
- 2
- 80V absolute max.
- 3
- Typical max continuous output current at 48 V in. Actual achievable continuous output current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation. See the output current graph under the description tab for more information.
- 4
- While enabled with no load at input voltages approximately equal to or less than the set output voltage. The quiescent current drops under 0.1 mA at higher input voltages. See the quiescent current graphs for more information.




























