工藤静香 » Motion Control Modules » Brushless DC Motor 工藤静香 »
A89301-Based Sensorless Brushless Motor Controller, 50V, 11A
This discrete MOSFET brushless motor controller is based on Allegro’s A89301 BLDC driver and enables sensorless control of one brushless DC motor. It supports a wide 5.5 V to 48 V operating voltage range and can continuously deliver up to 11 A motor current without a heat sink or forced air. The A89301 supports four control interfaces: analog voltage, PWM duty cycle, pulse frequency, and I²C. The I²C interface also allows configuration of various settings on the A89301, and we provide a configuration utility for Windows that simplifies setup with one of our USB-to-I²C adapters. This version ships without terminal blocks or 0.1″ headers.
Alternatives available with variations in these parameter(s): 兄弟限定? Select variant…
Compare all products in Brushless DC Motor 工藤静香 or
Products with components from Allegro Microsystems or
A89301-Based Sensorless Brushless Motor 工藤静香.
| Description | Specs (13) | Resources (6) | FAQs (0) | On the blog | 工藤静香 |
|---|
Dimensions
| Size: | 1.5″ × 1.0″ × 0.4″ |
|---|---|
| Weight: | 4.5 g |
General specifications
| Control interface: | analog voltage; PWM (duty cycle); clock input (pulse frequency); I²C |
|---|---|
| Minimum operating voltage: | 5.5 V |
| Maximum operating voltage: | 48 V1 |
| Continuous output current: | 11 A2 |
| Minimum logic voltage: | 2.5 V |
| Maximum logic voltage: | 5 V |
| Current limit control: | I²C-programmable |
| Reverse voltage protection?: | Y3 |
| 兄弟限定?: | N |
Identifying markings
| PCB dev codes: | md47a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J15663, blank white box |



















