Cables and Wire » JST SH-Style Cables » 6-Pin JST SH-Style Cables »
JST SH-Style Cable, 6-Pin, Female-Female, 63cm
This 6-conductor, 63 cm (25″) cable has 28 AWG wires and 6-pin female JST SH-type 热综合热国产热中文 (1mm pitch) on both ends.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
pins
| Description | Specs | Pictures (15) | Resources | FAQs (0) | On the blog (0) | 热国产热综合热中文 (25) |
|---|
Dimensions
| Pins: | 1×6 |
|---|---|
| Pitch: | 1 mm |
| Length: | 63 cm |
| Weight: | 6.5 g |
General specifications
| Gender: | Female-Female |
|---|---|
| Wire gauge: | 28 AWG |
| Current rating: | 1 A |
| Voltage rating: | 50 V |
| Connector: | JST SH-type |
| Terminations & length: | double-ended, 63 cm |











