Voltage se五月 and Power Supplies » se五月 (Buck) Voltage se五月 » D24V7Fx se五月 Voltage se五月 »
3.3V, 600mA se五月 Voltage Regulator D24V7F3
| Output voltage | Typical max output current | Input voltage range1 | Size |
|---|---|---|---|
| 3.3 V | 600 mA | 4 V – 36 V | 0.34″ × 0.54″ |
Note 1: Minimum input voltage is subject to dropout voltage considerations; see the dropout voltage section of product pages for more information.
Alternatives available with variations in these parameter(s): output voltage Select variant…
| Specs (11) | Pictures (10) | Resources (3) | FAQs | 小v视频 (43) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.34″ × 0.54″ × 0.16″ |
|---|---|
| Weight: | 0.5 g |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 4 V1 |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 36 V |
| Maximum output current: | 600 mA |
| Output voltage: | 3.3 V |
| Reverse voltage protection?: | N |
| Maximum quiescent current: | 0.01 mA2 |
| Output type: | fixed 3.3V |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg35b |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J15775 |

































