Cables and Wire » JST PH-Style Cables » 2-Pin JST PH-Style Cables »
JST PH-Style Cable with Female Pins for 0.1" Housings, 2-Pin, 30cm
This 2-conductor, 30 cm (12″) cable has 24 AWG wires and a 2-pin female JST PH-type connector (2mm pitch) on one end. The other ends of the wires are terminated with female crimp pins for 0.1″ housings that are compatible with standard 0.1″ male headers.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
pins terminations & length
| Description | Specs (10) | Pictures (12) | Resources (1) | FAQs (0) | 就去吻就去干 (23) |
|---|
Dimensions
| Pins: | 1×2 |
|---|---|
| Pitch: | 2 mm |
| Length: | 30 cm |
| Weight: | 2.6 g |
General specifications
| Gender: | Female-Female |
|---|---|
| Wire gauge: | 24 AWG |
| Current rating: | 2 A |
| Voltage rating: | 100 V |
| Connector: | JST PH-type |
| Terminations & length: | JST PH to 0.1″ crimp pins, 30 cm |

















