Sensors » Proximity Sensors and Range Finders » Sharp Distance Sensors »
Sharp/Socle GP2Y0D810Z0F Digital Distance Sensor 10cm
This small digital distance sensor detects objects between 2 cm and 10 cm (0.8″ and 4″) away. With its quick response time, small size, and low current draw, this sensor is a good choice for non-contact object detection.
Alternatives available with variations in these parameter(s): maximum range Select variant…
| Description | Specs (9) | Pictures | Resources (3) | FAQs (1) | On the blog (0) | 忍不住的亲子中文字幕 (2) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.53″ × 0.27″ × 0.31″ |
|---|---|
| Weight: | 0.8 g |
General specifications
| Maximum range: | 10 cm |
|---|---|
| Minimum range: | 2 cm |
| Update rate: | 390 Hz1 |
| Minimum operating voltage: | 2.7 V |
| Maximum operating voltage: | 6.2 V |
| Supply current: | 5 mA2 |
| Output type: | digital3 |

















