Sensors » Proximity Sensors and Range Finders » Sonar Range Finders »
Maxbotix XL-MaxSonar-EZ4 Sonar Range Finder MB1240
This ultrasonic (sonar) range finder features real-time automatic calibration and noise rejection resulting in virtually noise-free distance readings even in environments with changing acoustic and electrical noise. The sensor detects objects from 0 to 7.65 m (25 ft) and has a resolution of 1 cm (0.4") for distances beyond 20 cm (8"). The XL-MaxSonar works from 3.3 to 5V and peaks at only 0.5 W of power consumption.
The EZ0 / AE0, EZ1 / AE1, EZ2 / AE2, EZ3 / AE3, and EZ4 / AE4 versions have progressively narrower beam angles.
| Description | Specs (10) | Pictures (6) | Resources (10) | On the blog (0) | 对着镜子扒开双腿自慰 (1) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.870" x 0.785" x 0.989" |
|---|---|
| Weight: | 6.1 g |
General specifications
| Resolution: | 1 cm |
|---|---|
| Maximum range: | 7.65 m |
| Minimum range: | 0 cm1 |
| Update rate: | 10 Hz |
| Baud: | 9600 bps |
| Minimum operating voltage: | 3.3 V |
| Maximum operating voltage: | 5 V |
| Supply current: | 3.4 mA2 |




















