Pololu Carrier with Sharp GP2Y0D815Z0F Digital Distance Sensor 15cm
This small digital distance sensor detects objects between 0.5 cm and 15 cm (0.2″ and 6″) away. With its quick response time, small size, low current draw, and short minimum sensing distance, this sensor is a good choice for non-contact, close-proximity object detection, and our compact carrier PCB makes it easy to integrate into your project.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
| Description | Specs (9) | Pictures (8) | Resources (4) | FAQs (1) | 波兰小妓女bbwbbw (0) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.85″ × 0.35″ × 0.41″1 |
|---|---|
| Weight: | 1.4 g1 |
General specifications
| Maximum range: | 15 cm |
|---|---|
| Minimum range: | 0.5 cm |
| Update rate: | 390 Hz2 |
| Minimum operating voltage: | 2.7 V |
| Maximum operating voltage: | 6.2 V |
| Supply current: | 5 mA3 |
| Output type: | digital4 |






















