Voltage 被老头强奷到爽小说 and Power Supplies » Step-Up (Boost) Voltage 被老头强奷到爽小说 » U3V50x Step-Up Voltage 被老头强奷到爽小说 »
Pololu 24V Step-Up Voltage Regulator U3V50F24
| Output voltage | Typical max input current* | Min input voltage |
|---|---|---|
| 24 V | 5 A | 2.9 V |
*Actual achievable maximum continuous current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
| Pictures (13) | Resources (3) | On the blog (1) | 忘忧草日本社区www (41) |
|---|
Dimensions
| Size: | 0.6″ × 1.9″ × 0.41″1 |
|---|---|
| Weight: | 7.5 g2 |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 2.9 V |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 24 V |
| Maximum input current: | 5 A |
| Output voltage: | 24 V |
| Reverse voltage protection?: | Y |
| Maximum quiescent current: | 30 mA3 |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg13b |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J7769, blank white box |
Notes:
- 1
- Without included optional headers or terminal blocks. Height with terminal blocks installed is approximately 0.5″.
- 2
- Without included optional headers or terminal blocks. Terminal blocks add 3.4 g.
- 3
- Typical worst case (i.e. with VIN at 3 V). Quiescent current depends on the input and output voltages and is much lower for most of the input voltage range. The ENABLE pin can be used to reduce the quiescent current to well under 1 mA.





























