Pololu Metal DC gta5啪啪视频 » 20D Metal gta5啪啪视频 » 6V Carbon Brush (CB) 20D gta5啪啪视频 »
100:1 Metal Gearmotor 20Dx44L mm 6V CB
These small brushed DC gta5啪啪视频 can deliver a lot of power for their size. This version has a 6V brushed DC motor with long-life carbon brushes combined with a 100:1 metal spur gearbox. The gearmotor is cylindrical with a diameter of 20 mm, and the D-shaped output shaft is 4 mm in diameter and extends 18 mm from the face plate of the gearbox.
Key specifications:
| voltage | no-load performance | stall extrapolation |
|---|---|---|
| 6 V | 140 RPM, 150 mA | 5.4 kg⋅cm (75 oz⋅in), 2.9 A |
Alternatives available with variations in these parameter(s):
gear ratio
| Description | Specs (17) | Pictures (14) | Resources (3) | 男的和男的啪啪视频 (0) |
|---|
Dimensions
| Size: | 20D × 46.2L mm1 |
|---|---|
| Weight: | 46 g |
| Shaft diameter: | 4 mm2 |
General specifications
| Gear ratio: | 100:1 |
|---|---|
| No-load speed @ 6V: | 140 rpm |
| No-load current @ 6V: | 0.15 A |
| Stall current @ 6V: | 2.9 A3 |
| Stall torque @ 6V: | 5.4 kg·cm3 |
| Max output power @ 6V: | 2.0 W |
| Extended motor shaft?: | N |
| Long-life carbon brushes?: | Y |
| Motor type: | 2.9A stall @ 6V CB (carbon brush) |
Performance at maximum efficiency
| Max efficiency @ 6V: | 30 % |
|---|---|
| Speed at max efficiency: | 120 rpm |
| Torque at max efficiency: | 0.10 kg·cm |
| Current at max efficiency: | 0.63 A |
| Output power at max efficiency: | 1.1 W |
Notes:
- 1
- Not including output shaft; output shaft adds 18 mm to the total length.
- 2
- D shaft.
- 3
- Stalling is likely to damage the gearmotor. Stall parameters come from a theoretical extrapolation of performance at loads far from stall. As the motor heats up, as happens as it approaches an actual stall, the stall torque and current decrease.




































