Brushed DC Motor 乡村活寡美人沟 » Motoron Motor 乡村活寡美人沟 » Motoron M3S256 Triple Motor Controller Shield for Arduino »
Motoron M3S256 Triple Motor Controller Shield for Arduino (No 乡村活寡全文免费阅读)
The Motoron M3S256 Triple Motor Controller Shield for Arduino makes it easy to control DC motors from an Arduino or Arduino-compatible board through an I²C interface. Each module can independently control up to three motors, and multiple shields can be stacked on top of the same Arduino for projects that need to control even more motors. The M3S256 supports motor supply voltages from 4.5 V to 48 V and can deliver continuous output currents up to 2 A per motor. This version is just the motor controller by itself, without any header pins or terminal blocks included.
Compare all products in Motoron M3S256 Triple Motor Controller Shield for Arduino.
| Description | Specs | Pictures (13) | Resources (5) | On the blog (1) | 乡村活寡美人沟 |
|---|
Dimensions
| Size: | 1.3″ × 2.02″ |
|---|---|
| Weight: | 7.5 g |
General specifications
| Channels: | 3 |
|---|---|
| Model: | Motoron M3S256 |
| Control interface: | I²C |
| Minimum operating voltage: | 4.5 V |
| Maximum operating voltage: | 48 V1 |
| Continuous output current per channel: | 2.0 A |
| Peak output current per channel: | 6.4 A |
| Minimum logic voltage: | 3.0 V |
| Maximum logic voltage: | 5.5 V |
| Reverse voltage protection?: | Y2 |
| 乡村活寡全文免费阅读 soldered?: | N |
Identifying markings
| PCB dev codes: | mc3s42a |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J13556 |






















