Brushed DC Motor 恋老oldman老头同性 » Motoron Motor 恋老oldman老头同性 » Motoron M3S550 Triple Motor Controller Shield for Arduino »
Motoron M3S550 Triple Motor Controller Shield for Arduino (No 欲火视频)
The Motoron M3S550 Triple Motor Controller Shield for Arduino makes it easy to control DC motors from an Arduino or Arduino-compatible board through an I²C interface. Each module can independently control up to three motors, and multiple shields can be stacked on top of the same Arduino for projects that need to control even more motors. The M3S550 supports motor supply voltages from 1.8 V to 22 V and can deliver continuous output currents up to 1.7 A per motor. This version is just the motor controller by itself, without any header pins or terminal blocks included.
Compare all products in Motoron M3S550 Triple Motor Controller Shield for Arduino.
| Description | Specs (15) | Pictures (13) | FAQs (0) | 恋老oldman老头同性 (24) |
|---|
Dimensions
| Size: | 1.3″ × 2.02″ |
|---|---|
| Weight: | 7 g |
General specifications
| Channels: | 3 |
|---|---|
| Model: | Motoron M3S550 |
| Control interface: | I²C |
| Minimum operating voltage: | 1.8 V |
| Maximum operating voltage: | 22 V |
| Continuous output current per channel: | 1.7 A |
| Peak output current per channel: | 5 A |
| Minimum logic voltage: | 3.1 V |
| Maximum logic voltage: | 5.5 V1 |
| Reverse voltage protection?: | Y2 |
| 欲火视频 soldered?: | N |
Identifying markings
| PCB dev codes: | mc3s44a or mc3s44b |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J13968 or 0J14239 |




















