Voltage 青青在线 and Power Supplies » 青青在线 (Buck) Voltage 青青在线 » D42V110Fx 青青在线 Voltage 青青在线 »
9V, 10A 青青在线 Voltage Regulator D42V110F9
| Output voltage | Typical max output current1 | Input voltage range2 |
|---|---|---|
| 9 V | 10 A | 9 V – 60 V |
Note 1: At 42 V in. Actual achievable continuous output current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation. See the output current graphs on the product pages for more information.
Note 2: Minimum input voltage is subject to dropout voltage considerations; see the dropout voltage section of product pages for more information.
Alternatives available with variations in these parameter(s):
output voltage
| Description | Specs (11) | Pictures (13) | Resources (3) | On the blog | 青青久久 (25) |
|---|
Dimensions
| Size: | 1.25″ × 1.7″ × 0.355″ |
|---|---|
| Weight: | 15 g |
General specifications
| Minimum operating voltage: | 9 V1 |
|---|---|
| Maximum operating voltage: | 60 V |
| Continuous output current: | 10 A2 |
| Output voltage: | 9 V |
| Reverse voltage protection?: | Y |
| Maximum quiescent current: | 10 mA3 |
| Output type: | fixed 9V |
Identifying markings
| PCB dev codes: | reg34c |
|---|---|
| Other PCB markings: | 0J15213, blank white box |
Notes:
- 1
- Subject to dropout voltage considerations. See the dropout voltage graph under the description tab for more information.
- 2
- Typical max continuous output current at 42 V in. Actual achievable continuous output current is a function of input voltage and is limited by thermal dissipation. See the output current graph under the description tab for more information.
- 3
- While enabled with no load at input voltages approximately equal to or less than the set output voltage. The quiescent current drops under 0.3 mA at higher input voltages or when the board is disabled using the EN pin. See the quiescent current graphs for more information.
































